top of page

Nejznámější investorské bludy: Na co si dát pozor při obchodování a investování.

Aktualizováno: 2. 12. 2024



Jsme investoři, jsme tradeři. Máme zkušenosti, máme techniku, máme trpělivost, máme kapitál. Ale jsme jenom lidi. A tedy máme i emoce, psychiku, nervy..


Psychologie hraje v investování větší roli než technika

Psychologie hraje v investování obrovskou roli. Často máme pocit, že se rozhodujeme racionálně, ale pak děláme věci, nad kterými takzvaně “zůstává rozum stát” a které, když se na ně zase klidní a rozumní podíváme zpětně, nedávají úplný smysl. Prostě čas od času podlehneme nějakým „bludům“ či, jak bychom to řekli v odborné debatě (abychom si nepřipadali tak nemožně), „kognitivním zkreslením.“ 🙂 Tyto nás přes všechnu snahu a zkušenosti vedou k nesprávným rozhodnutím, která mohou mít devastující vliv na naše finance. Pojďme se podívat na některé z nejznámějších investorských bludů a jak se jim vyhnout.


Blud hazardního hráče (Gambler’s Fallacy)

Tento blud spočívá v mylné představě, že pokud se nějaký výsledek opakuje mnohokrát za sebou, mělo by v budoucnu dojít k opačnému výsledku, aby se vyrovnaly šance. Problém spočívá v tom, že se tuto logiku snažíme aplikovat na situaci, která si zahrává s nekonečnem.

Představme si například, že házíme mincí, kde může padnout buď panna nebo orel, a pravděpodobnost každého výsledku je 50 %. Pokud hodíme mincí a padne pětkrát po sobě panna, mnoho lidí má pocit, že „už musí“ padnout orel, protože panna už padla několikrát za sebou. Tento pocit je ale mylný. A je úplně jedno, jestli hodíme pětkrát nebo tisíckrátkrát. Stále je to jen 50 %.


Příklad v obchodování: Když investor očekává růst aktiva, protože už několik dní klesalo, i když pro růst neexistuje žádný ekonomický důvod.


Jak se tohoto bludu vyvarovat: Pochopte, že každá událost na trhu má svůj vlastní kontext a historický vývoj neovlivňuje budoucí výsledky. A už vůbec ne v situaci, kdy se spoléháte na statistiku.


Klam přeživších (Survivorship Bias)

Tento klam nastává, když se zaměřujeme pouze na úspěšné příklady, zatímco ignorujeme ty, o kterých se už nemluví, protože neuspěly. Je přirozené zdůrazňovat úspěch, ať už jde o podniky, podnikatele nebo osoby, které přežily zdravotní potíže. Na tyto příběhy se zaměřujeme a sdílíme je více než neúspěchy. Navíc úspěšné případy jsou obvykle viditelnější a snáze se s nimi navazuje kontakt než s neúspěšnými. Oslovení dlouhodobě fungujících podniků, úspěšných podílových fondů a žijících pacientů je jednodušší.


Příklad v investování: Investoři mohou hodnotit úspěch trhu na základě firem, které přežily krizi, zatímco ignorují společnosti, které zkrachovaly. Můžou tím získat zkreslenou informaci o tom, jak je to s možným úspěchem nebo neúspěchem v daném oboru.


Jak se tohoto bludu vyvarovat: Přemýšlejte o tom, jaké vstupy pro svoje rozhodování použijete. Vědomě se zaměřujte na možnost neúspěchu a zvažujte, zda a jak by k němu mohlo dojít. Nenechte se zmást úspěchem.


Kotvící efekt (Anchoring Effect)

Tento blud spočívá v tendenci přikládat přílišnou váhu původní informaci, i když nemusí být relevantní pro současnou situaci. Svět se mění, podmínky na trzích také. To, co jsme si mysleli o nějakém obchodu před nějakou dobou, nemusí být už pravda. Pokud jsme ale například věnovali původní analýze opravdu hodně energie a času, je pro nás mnohdy důležitější, než nové, pro nás třeba negativní informace, které přišly později.


Příklad v investování: Investor může například nechat své investiční rozhodnutí ovlivnit cenou, za kterou akcii nakoupil, a nebere v úvahu její aktuální hodnotu nebo změnu fundamentálních nebo technických parametrů obchodu.


Jak se tohoto bludu vyvarovat: Zaměřte se na aktuální informace a hodnotu. Nebojte se prostě zapomenout na cenu a energii předchozí informace, protože ta současná je pro vás mnohem užitečnější. Buďte otevřeni změnám.


Efekt skupinového myšlení (Herd Mentality)

Tohle je opravdu zrádné. Výzkumy ukazují, že člověk jako společenský tvor má opravdu zakódováno ve svých genech posuzovat situaci podle toho, jak ji hodnotí jedinci kolem něj. Skupinové myšlení je tendence sledovat dav, protože ostatní se rozhodují stejně. Je to ale dobře? Mají všichni kolem mě stejný způsob hodnocení situace, mají stejné cíle?


Příklad v investování: Všichni nakupují, tak to koupím taky, aniž bych si udělal vlastní analýzu tak, jak jsem na to připraven a jak to vyhovuje mým investičním záměrům.


Jak se tohoto bludu vyvarovat: Stejně jako u všech bludů, i tento si stačí hlavně uvědomit. Potřeba udělat vlastní rozhodnutí na základě vlastní analýzy by měla mít vždy přednost před posuzováním toho, jak se chovají ostatní. 


Efekt zpětného pohledu (Hindsight Bias)

Tento blud vede k přesvědčení, že jsme mohli snadno předpovědět událost po jejím nastání, i když ve skutečnosti to nebylo možné. Zpětně se zdá všechno jasné - “tady jsem měl nakoupit, tady jsem měl prodat.” Zpětný pohled nám často mění náš úsudek o tom, co nastane.


Příklad v investování: Po nějaké významné události na trzích (krach nebo výrazné posílení), kterou jsme nečekali, máme svůj úsudek ovlivněn touto událostí podle toho, jestli pro nás byla pozitivní nebo naopak. Může to vést k přehnanému riziku nebo naopak neopodstatněné opatrnosti při další podobné investici.


Jak se tohoto bludu vyvarovat: Připomeňte si, že předpovědi jsou vždy nejisté a i zdánlivě zjevné události nejsou vždy předvídatelné. Historická data jsou sice to jediné, co máme k dispozici, ale rozhodujeme se o tom, co bude, ne o tom, co bylo. Užitečnou pomůckou mi vždycky byl list papíru, kterým jsem si zakrýval určitou část grafu - pomohl mi to si uvědomit, na základě jakých věcí jsem se tehdy rozhodoval. 


Efekt aktuálnosti (Recency Bias)

Tento blud spočívá v tom, že přikládáme větší váhu nedávným událostem než těm starším. Máme představu, že čím je nějaká informace starší, tím je automaticky méně důležitá. Jasně, namítnete, a co Kotvící efekt (viz výše)? Ano, život není jednoduchý…


Příklad v investování: "The trend is your friend, until the end when it bends”, říká se. Většina obchodníků si z toho bere jen tu první část. Investoři mohou například předpokládat, že aktuální růst trhu bude pokračovat, jen proto, že trh rostl v posledních týdnech.


Jak se tohoto bludu vyvarovat: Kromě zvážení aktuálních informací si udělejte čas na analýzu dlouhodobých trendů a nespoléhejte se jen na nedávné výkyvy.


Efekt potvrzovacího zkreslení (Confirmation Bias)

Jak potvrzují mnohé psychologické studie, jako lidstvo obecně máme tendenci vyhledávat a přijímat informace, které potvrzují naše představy, a ignorovat ty, které jim odporují. Je pro nás jako obchodníky mnohem obtížnější být konfrontováni s něčím, co jsme nečekali nebo s čím jsme nepočítali.


Příklad v investování: Jedna z nejhorších věcí, které se investorovi mohou stát, je že se do své investice “zamiluje”. Má z ní takovou radost a tak se mu líbí, že ignoruje negativní zprávy a při hodnocení své investice se zaměří jen na optimistické predikce.


Jak se tohoto bludu vyvarovat: Hledejte informace z obou stran, abyste získali objektivní pohled. Nezamilujte se do své investice 🙂


Investorské bludy a zkreslení jsou normální

Možná jste zjistili, že popsané investorské bludy a zkreslení znáte. Možná už vás stály spoustu peněz. A připadáte si, že se to může stát jenom vám. Dobrá zpráva na konec - tyto důsledky psychické náročnosti činnost zvané obchodování a investování jsou normální.


Investování a obchodování opravdu není jen o číslech a grafech – je to také, a možná především, o psychologii. Pochopení nejčastějších investorských bludů a zkreslení vám může pomoci lépe spravovat své investice a rozhodovat se racionálně. Pamatujte, že trhy se často chovají nepředvídatelně, a uvědomění si vlastních kognitivních pastí vám může pomoci překonat tyto psychologické překážky a dosáhnout dlouhodobého úspěchu v investování a obchodování.


Hodně štěstí se zvládáním vašich bludů přeje


Martin


Poznáváte se jako oběti některého z uvedených bludů? Máte osobní zkušenost se zvládáním těchto psychologických pastí? Mátě nějaké doporučení, jak s nimi bojovat? Chybí vám v přehledu nebo v popisu něco? Napište nám!


 
 
 

Comments


bottom of page